Co dělat proti šikaně? Přečtěte si rady a typy!

- Advertisement -
- Advertisement -

Šikana je velmi bolestivá a nepříjemná životní zkušenost a je důležité ji řešit co nejdříve, aby se zabránilo dalšímu utrpení a možným negativním následkům. Jelikož se objevuje stále více a častěji v naší společnosti, přečtěte si několik rad o tom, jak se jí případně bránit, pokud se vyskytne třeba i ve vaší blízkosti. A nemusí to být konktrétně přímo vám! Kdyžtak rady předejte prosím dál!!
První rada. Mluvte o tom. Pokud jste šikanováni nebo vidíte, že někdo jiný je šikanován, mluvte o tom s někým důvěryhodným, jako je učitel, rodič nebo odborník na šikanu. Je důležité, abyste měli podporu a pomoc při řešení tohoto problému od jiných lidí.
Dále se snažte ignorovat šikanu, pokud to tedy jde. Ačkoli to může být těžké, snažte se ignorovat šikanu a nedávejte šikanujícím osobám pozornost, kterou chtějí. Čím více pozornosti jim dáte, tím více budou pokračovat ve své činnosti.
Dejte šikanující osobě na vědomí, že se vám to nelíbí. Tedy pokud je to bezpečné, řekněte šikanujícím osobám, že se vám nelíbí, co dělají a že chcete, aby přestali. Můžete také použít nějaký signál, abyste ostatním naznačili, že potřebujete pomoc.
Snažte se najít podporu u ostatních. Pokud máte pocit, že jste sami, může to být ještě těžší. Najděte si přátele nebo skupinu lidí, se kterými se můžete cítit bezpečně a podporovat se navzájem.
Použijte technologii k podpoře. Pokud se bojíte mluvit o šikaně tváří v tvář nebo se bojíte o svou bezpečnost, můžete využít technologii, abyste se dostali do kontaktu s důvěryhodnou osobou nebo organizací. Například můžete použít bezplatné linky pro pomoc nebo chatovací služby, jako je například „Linka bezpečí“ nebo „Chatuj s námi od Nadace Terezy Maxové“.
Získejte pomoc odborníka. Pokud se s šikanou nedokážete vyrovnat sami nebo máte pocit, že vám hrozí nebezpečí, může být užitečné vyhledat pomoc odborníka, jako je psycholog nebo sociální pracovník. Ti vám mohou hlavně pomoci zpracovat emoce nebo zařídit pomoc.
Zúčastněte se programů proti šikaně. Mnoho škol nebo organizací pořádá programy nebo akce zaměřené na prevenci šikany a podporu obětí šikany. Pokud se zúčastníte těchto programů, můžete získat více informací o tom, jak bojovat proti šikaně a zároveň pomoci ostatním.
Podpořte kampaně proti šikaně. Existují kampaně proti šikaně, jako je například „Mezinárodní den proti šikaně“ nebo „Měsíc proti šikaně“ a podpořit tak ty, kteří bojují proti šikaně.
Je důležité si uvědomit, že boj proti šikaně není jednorázová akce, ale spíše trvalý proces. Hlavně je nutné vytrvat a hledat podporu u ostatních, těch, kterým třeba věříme. Nikdy však neztrácejte naději. Se vším se dá něco dělat a jsou tu stále ti, co nám rádi pomůžou.

zdroje: Fotka od <a href=“https://pixabay.com/cs/users/anemone123-2637160/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=2293377″>Anemone123</a> z <a href=“https://pixabay.com/cs//?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=2293377″>Pixabay</a>

- Advertisement -
- Advertisement -

Doporučené

Mohlo by Vás zajímat