Kdo byl lovec Orion?

- Advertisement -
- Advertisement -

Souhvězdí je skupina hvězd na obloze, jsou pojmenované podle tvaru nebo postavy, kterou připomínají. Existují různá souhvězdí, která jsou známá po celém světě, a to již od starověku. Mnoho souhvězdí má krásné příběhy a legendy spojené s nimi.

Mezi některá z nejznámějších souhvězdí, které nutno připomenout, patří „Velký medvěd“ (latinsky Ursa Major). Toto souhvězdí je největší a nejznámější ze všech souhvězdí a jeho nejjasnější hvězdou je „Polárka“. Můžete ho najít na severní obloze a jeho tvar připomíná co jiného, než medvěda.
Na obloze najdeme i souhvězdí „Malý medvěd“ (Ursa Minor). Toto souhvězdí je o něco menší než „Velký medvěd“, ale jeho nejjasnější hvězdou je také „Polárka“. Můžete ho najít na severní obloze a jeho tvar připomíná opět medvěda, i když trochu menšího.

Dalším zajímavým souhvězdím je „Orion“.  Souhvězdí Orion je jedním z nejvýraznějších na obloze a jeho nejjasnější hvězdou je „Betelgeuse“. Najdeme ho na jižní až jihozápadní obloze a jeho tvar připomíná postavu lovce Oriona, k němuž se váže příběh z řecké mytologie. Orion byl synem boha moří Poseidóna a lovkyně Euryaly. Měl velmi násilnickou povahu, říká se, že chtěl zabít všechna pozemská zvířata. Byl nešťastně zabit bohyní Artemis, která ho však milovala. Ta ho pak vyzvedla k nebesům, aby zářil jako souhvězdí Orion. Zajímavý příběh, že ano?

Dalším známým souhvězdím jsou „Ryby“ (Pisces). Toto souhvězdí je tvořeno dvěma souvislými řetězy hvězd, které připomínají dvě ryby jakoby spojené stuhou. Můžete ho najít na jihozápadní obloze. Ze zvířecí říše ještě třeba zmínit souhvězdí „Kozoroha“ (Capricornus). Toto souhvězdí je tvořeno hvězdami, které připomínají postavu kozoroha. Můžete ho najít na jižní obloze.

Dále existuje také mnoho dalších souhvězdí, třeba souhvězdí zvěrokruhu, jako je například „Býk (Taurus), Střelec (Sagittarius) či Vodnář (Aquarius)“ a mnoho dalších.

Toto je pouze několik příkladů z mnoha souhvězdí, která můžete vidět na obloze.
Na obloze se může vyskytnout několik souhvězdí najednou, což je skvělý způsob, jak si vychutnat krásu oblohy. Každé souhvězdí má svou vlastní krásnou a jedinečnou sbírku hvězd a je zábavné je hledat na obloze.

Když se díváte na oblohu, můžete využít poznávací znamení, jako je poloha souhvězdí vzhledem k Polárce nebo vzdálenost od jiných souhvězdí, abyste je mohli snadno najít. Můžete také použít mapu oblohy nebo aplikaci pro sledování souhvězdí.

Dívání se na oblohu je skvělý způsob, jak se zklidnit, odpočinout si a užít si krásu přírody. Myslím, že pokud budete mít chuť a čas, určitě byste měli směřovat svůj zrak na noční oblohu. Najdeme tam mnoho zajímavého!

zdroje: Fotka od <a href=“https://pixabay.com/cs/users/luminas_art-4128746/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=3608029″>Lumina Obscura</a> z <a href=“https://pixabay.com/cs//?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=3608029″>Pixabay</a>

- Advertisement -
- Advertisement -

Doporučené

Mohlo by Vás zajímat