Kvalitní spánek, základ úspěšného dne.

- Advertisement -
- Advertisement -

„Běž si brzo lehnout nebo nebudeš chtít ráno vstávat!“ To jste asi slýchali od svých rodičů. Někdo poslechl, někdo ne. Ale že na tom něco bude, potvrzují i různé výzkumy či studie, kterých, jako u všeho, můžeme vyhledat spoustu. Spánek je opravdu významnou součástí našeho života. Spánku vlastně věnujeme jednu třetinu svého života. Dobře se tzv. „vyspat“ zajistí lepší start do nového dne, o tom žádná. Když se špatně vyspíme, celý den nestojí za moc.

Jeho délka může být různá, u dětí se má však samozřejmě jednat o delší časový úsek než u starších lidí. Ti si hlavně rádi přispí třeba přes den, proto v noci nespí tolik hodin. Když začneme u miminek, ty vlastně prospí většinu dne, kolem 18 hodin. U dětí tzv. „školou povinných“ se má jednat o cca 10 hodin spánku. Dospělý člověk má pak spát 7-8 hodin denně. A samozřejmě senior, jak již bylo zmíněno, spí ještě méně. Každý z nás má svou délku spánku však individuální, tak, jak je tomu i u jiných potřeb. Zaměřme se však na kvalitu spánku. Jak ji třeba zvýšit? Pro kvalitní spánek je důležitá dobrá postel a v ní hlavně kvalitní matrace. Na trhu je tolik druhů k výběru, mají různou výšku, tvrdost či výplň. Prostě si můžeme vybrat, jak je libo. Dále se náš spánek odvíjí jistě od prožitého dne, pokud máme náročný a stresový den, podepíše se to i na spánku. Stále se nám honí hlavou, co se ten den událo, až z toho člověk ani neusne, a když jo, tak se pořád budí. Na náš spánek působí i nápoje, které pijeme přes den. Dát si několik káviček a některou i třeba k večeru, opravdu nepřispěje k dobrému spánku. Kofein obecně působí na člověka tak, že potlačuje jeho únavu a udržuje ho v bdělosti.  Před spaním by člověk též neměl hodně jíst. Zdolat ledničku, splácat, co se dá a pak si jít lehnout, to opravdu není dobrý nápad. Podle různých specialistů a výživových poradců, člověk má jíst poslední jídlo 2-3 hodiny před spaním. Pak už prostě ne. Ruku na srdce, je spoustu těch, kteří to prostě nedodrží. Pak jsou ještě ti, co jsou schopni během noci, navštěvovat ledničku a tzv. „luxovat“ ledničku. To už je ale opravdu na náš organismus pěkný nápor.

Co je tedy důležité? Zachovejte se podle svého úsudku. Pokud víte, že vám stačí spát méně hodin, než se doporučuje, asi to tak bude. Musíte na sobě poznat, že jste vyspaní po pár hodinách nebo musíte spát do oběda. Pokud teda můžete. Také musí každý odhadnout, jak na něho působí třeba kofein. Někteří si mohou dát kávu ještě večer a nic to s nimi nedělá.

Zvažte vhodnost vaší matrace. Choďte spát unavení. Jít si lehnout jenom proto, že je moc hodin, nezajistí, že hned usneme. Pak se člověk převaluje ještě dlouhou dobu. To je také nepříjemné. Do místnosti, kde spíme, by nemělo pronikat světlo. Dnes jsou na výběr kvalitní rolety či žaluzie, které nám s tím pomohou.

A jedna rada na závěr pro ty, kteří nemohou někdy usnout: „Zkuste jedno pivečko před spaním..!“

Fotka od <a href=“https://pixabay.com/cs/users/claudio_scott-4913238/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2402233″>Claudio_Scott</a> z <a href=“https://pixabay.com/cs//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2402233″>Pixabay</a>

- Advertisement -
- Advertisement -

Doporučené

Mohlo by Vás zajímat