Ty nejhorší zlozvyky ? Děláte je i vy?

- Advertisement -
- Advertisement -

Každý z nás má jistě nějaký ten zlozvyk. Někdo i několik najednou. Zlozvyky jsou negativní návyky nebo chování, které lidé často opakují a mohou být škodlivé pro jejich zdraví, vztahy nebo úspěch. Zde je několik nejběžnějších příkladů zlozvyků, které mohou lidé mít. Určitě mezi nimi bude i ten váš.
Nejčastějším zlozvykem ve společnosti bývá odjakživa kouření. Je pravda, že tento dřívější „trend“ ustupuje, nejspíše díky cenám cigaret či strachu z nemocí. Pravidelné kouření tabáku totiž může způsobit různé zdravotní problémy, jako je rakovina a nemoci srdce. Ostatně to vše se dozvíme z docela drsného varování na krabičkách cigaret všech značek. Mnoho lidí, kteří si nechtějí odpustit kouření všeobecně, používá alespoň různé náhražky klasických cigaret, které zdraví tak neohrožují, ale stále je to zlozvyk.

Dalším zlozvykem, a to nejen Čechů, je tzv. „přejídání se“. Tedy, že toho sníme prostě více, než je vhodné. Přejídání se obecně může vést k obezitě a dalším zdravotním problémům, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Obézní jsou u nás už malé děti, což může vést k jejich zdravotním komplikacím již od útlého věku. U nich je pouze na rodičích, zda budou tento problém řešit. Někdy přibyde upozornění od lékaře či školy, ale pokud není zájem ze strany rodiny či dítěte, obezita ho provází celý život. S obezitou je spojen i výběr nesprávné stravy.

Moderním zlozvykem může být příliš mnoho času stráveného na sociálních médiích. Někteří jedinci dokáží trávit hodiny a hodiny svého času na sociálních médiích. Nezajímá je pak jejich okolí, zanedbávají rodinu, partnera nebo třeba jen úklid či své povinnosti. To už pak vede i ke ztrátě třeba zaměstnání.

Dalším obecně škodlivým zlozvykem je závislost na alkoholu nebo drogách. Závislost na alkoholu nebo drogách může vést už k opravdu závažným problémům. Češi rádi holdují alkoholu, přeci jen české pivo je známé po celém světě. Hodně lidí si dokonce říká, jak je vlastně zdraví prospěšné, díky svému složení. Jedná se ale pořád o konzumaci alkoholu. Když je v rozumné míře, jistě neškodí. Horší už je závislost u těch, kteří s ní nedokáží bojovat a zasahuje jim do běžného života. Ti pak končí v léčebnách, zanedbávají rodinu, děti a nechodí do zaměstnání. Ti, co jsou závislí na drogách, představují též obrovský problém pro sebe a své okolí.

Obecně každý zlozvyk může být škodlivý, nejen pro toho, kdo ho „vlastní“, ale často i pro blízké okolí. Toto byl výčet takových nejhlavnějších zlozvyků. Z těch, které uvádí odborná literatura, lze zmínit třeba nedostatečný spánek, příliš mnoho stresu, neřízené výdaje – kdy nadměrné utrácení peněz může vést k finančním problémům a stresu, nedostatečnou komunikaci – kdy nedostatečná komunikace s ostatními lidmi může vést k problémům v osobních vztazích a izolaci, nedostatečnou hydrataci – nedostatečně pít vodu může vést k dehydrataci a dalším zdravotním problémům. Z těch méně známých pak lze uvést – neschopnost řídit emoce – neschopnost řídit emoce může vést k problémům v osobních vztazích a konfliktům či nedostatečné cvičení paměti – nedostatečné cvičení paměti může vést k poklesu mentálních schopností a vyššímu riziku Alzheimerovy choroby.  Je toho tedy opravdu hodně. Hlavně ať jich máme s mírou.

zdroje: Fotka od <a href=“https://pixabay.com/cs/users/victoria_watercolor-6314823/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=4095941″>Victoria_Watercolor</a> z <a href=“https://pixabay.com/cs//?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=4095941″>Pixabay</a>

- Advertisement -
- Advertisement -

Doporučené

Mohlo by Vás zajímat