Užíváte vitamíny? Přečtěte si o nich něco.

- Advertisement -
- Advertisement -

Užíváte vitamíny? Že ne, tak s tím radši rychle začněte! Ne v klidu. Tato rada je důležitá hlavně pro ty, kteří mají nějaké problémy související právě s nedostatky vitamínů. Jsou totiž obecně známy. Co to vlastně ale vitamín je? Zkusme se vrátit na počátek. Pojem vitamín byl objeven na začátku 20. století po různých experimentech, které ukázaly, že vitamíny jsou nezbytné pro správnou funkci metabolismu každého organismu.

Vitamíny dělíme do dvou skupin, a to vitamíny rozpustné v tucích a vitamíny rozpustné ve vodě. Mezi vitamíny rozpustné v tucích řadíme vitamín A, D, E a K. Vstřebávají se v trávícím ústrojí za pomoci tuků. Mezi vitamíny rozpustné ve vodě pak vitamín B a C. Uvádí se, že při nedostatku těchto vitamínu je narušena vnitřní rovnováha těla a jsou zablokovány nutné funkce metabolických procesů.

Když bychom měli zmínit jen podstatné o každém z vitamínů, musíme uvést, že vitamín A je důležitý pro zdraví oční sítnice. Nedostatek vitamínu A vede až k šerosleposti. Vitamín A je také součástí kosmetických přípravků na pleť. Jinak jeden ze zdrojů tohoto vitamínu je obyčejná mrkev. Jak se říká už malým dětem, taková mrkvička je dobrá na oči. Jinak musíme koupit doplňky v lékárně.

Vitamín D je nepostradatelný pro správnou funkci imunitního systému, svalů, k zachování hladiny vápníku v těle, pro ukládání minerálů do zubů a dalšího. Nedostatek tohoto vitamínu trápí většinu populace. Vitamin D je vlastně sluneční vitamin, tvoří se v pokožce po 15 -20 minutách pobytu na sluníčku. Jinak je obsažen třeba v rybím tuku či mléčných výrobcích. Nedostatek tohoto vitamínu může vést až ke křivici u dětí. Doplnit ho lze tobolkami či v kapkách.

Vitamín E je dobrým pomocníkem proti vráskám, hojí jizvy, podporuje zdravý růst vlasů. Posiluje imunitu, reguluje množství cukru v krvi. Je dobrý na srdce. Najdeme ho v špenátu, avokádu, slunečnicových semínkách, ořeších či v pšeničných klíčcích.

Vitamín K je poslední vitamín ze skupiny vitamínů rozpustných v tucích. Jeho název je odvozen z německého slova „Koagulation“. Jeho hlavní funkcí je srážení krve. Pomáhá zmírnit silné menstruační krvácení u žen. Potřebný je též pro správnou funkci jater. Najdeme ho v květáku, špenátu či zelí.

Pak už máme vitamíny rozpustné ve vodě. Tedy vitamín C, ten je nezbytnou součástí při tvorbě kožního kolagenu. Bez tohoto vitamínu tělo neprodukuje kolagen, potom je tím ohrožen dobrý stav zubů a kůže. Zdrojem pro tento vitamín jsou hlavně citrusy, rakytník či šípek.

Poslední je vitamín B, tedy B-komplex. Protože vitamíny B jsou také důležité pro zdraví, přidávají se do potravin již při jejich zpracování. Tomu se říká tzv. „obohacení“. Jedná se např. o snídaňové cereálie či chleby. Jinak ho najdeme v mléku, luštěninách či vejcích. Při nedostatku vitamínu B se pak tvoří ekzém, akné či afty. Též můžeme být více unaveni.

Pokud máte pocit únavy, bojíte se o své kosti, zuby či třeba pleť nebo vlasy, neváhejte navštívit lékárnu. Mnoho žen i mužů jich užívá, někdy se jedná opravdu o nutné doplnění chybějících vitamínů. A změna je pak vidět na první pohled. Nebojme se o tom více přemýšlet!

zdroje: Fotka od <a href=“https://pixabay.com/cs/users/moakets-99876/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=218692″>moakets</a> z <a href=“https://pixabay.com/cs//?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=218692″>Pixabay</a>

- Advertisement -
- Advertisement -

Doporučené

Mohlo by Vás zajímat