Stalking na Instagramu – důvody a tipy, jak se bránit.

Jednou z lidských vlastností je zvědavost. Lidé jsou prostě od přírody zvědaví. Tomu nahrávají dnešní moderní technologie a sociální média, jako je právě Instagram. Díky němu můžeme tzv. „špehovat“ ostatní. Pokud se jedná o běžné sledování osoby, která nás prostě zajímá, je samozřejmě vše v pořádku. Fanoušci všemožných umělců prostě rádi vidí, co „jejich“ hvězda ve svém životě právě zažívá. Přátelé chtějí vědět, co se děje mezi ostatními, proto si je taky do přátel přidáváme. Vše ale v normálním pojetí. Co už ale normální není?

Zde je výběr cíleného stalkingu na Instagramu.

Fanatický obdivovatel nějaké celebrity, tedy tvz. „stalking celebrit“, nemusí se však jednat o celebritu, ale např. o politika. Pronásledovatel těchto veřejně známých osob jim pak pěkně znepříjemňuje život.

Další je žárlivec, který neustále kontroluje, co jeho partner dělá nebo zveřejňuje (a s kým, kde).

Ještě horší je pak tzv. „zhrzený milenec/ka“, který/á to prostě nechce vzdát. Místo toho aby někde tiše zpracovával/a rozchod, projíždí váš profil nebo profil člověka, kterému jste dali před ním/ní přednost. V podstatě je to stejné, jako kdyby stál/a někde opodál u domu, kde bydlíte a sledoval/a, koho nového si přivedete.

No a samozřejmě stalking od osoby, která si založí falešný profil. Každý, kdo si založí falešný profil může mít něco tzv. „za lubem“. Zde se může jednat též o tzv. „psycho“ fanouška nějaké celebrity, ale také o někoho, kdo si vás náhodně vybral, protože chce nějak útočit.

Co tedy může pomoci, když si myslíte, že vás někdo stalkuje?

  1. Dejte dostatečně rázně najevo, že je vám toto chování nepříjemné. Stačí říct prostě „dost“ nebo „ne“.

2. Upravte svůj profil na soukromý.

3. Pokud vás někdo obtěžuje nepříjemnými chatovými zprávami, udělejte si snímek obrazovky, jako případný důkaz.

4. Nezveřejňujte to, co může přitahovat útočníka.

5. Vždy se můžeme obrátit na policii, odborníky.

Doporučené

Mohlo by Vás zajímat